Sprawdź te 10 rzeczy odbierając mieszkanie od dewelopera

Wykrycie usterek podczas odbioru mieszkania od dewelopera obciąża go kosztami naprawy. Mogą to być niedomykające się okna, rysy na parapetach, nierówne ściany czy podłogi. Sprawdź, jak przeprowadzić odbiór mieszkania w stanie surowym, by nie pozostać stratnym, i jakich sytuacjach możesz odstąpić od umowy.

odbiory mieszkan i domow warszawa

Odbieramy mieszkanie – sprawdzamy jego powierzchnię

Upewnij się, że powierzchnia mieszkania zgadza się z metrażem, za który płacisz deweloperowi. W umowie może być zapis o 2% marginesu na błędy, jeśli jednak metraż nie zgadza się z tym zapisanym w umowie, możesz od niej odstąpić. Pamiętaj, że metraż jest ważny podczas korzystania z programów rządowych dofinansowujących zakup mieszkań w stanie deweloperskim. Pół metra kwadratowego może zaważyć na tym, czy otrzymasz dofinansowanie.

Równe, suche i prostopadłe ściany 

Sprawdzając stan ścian, zwróć uwagę nie tylko na to, czy tynk jest położony równo i nie ma na nim wybrzuszeń, lecz także, czy kąty są prostopadłe. Ponadto ściany powinny być suche. Jeśli nie będą, warto znaleźć przyczynę – być może doszło do zalania przez sąsiednie mieszkanie lub też problem tkwi w nieszczelnych rurach. Zadaniem dewelopera jest rozkuć ścianę i poprawić usterkę, a następnie doprowadzić ścianę do porządku. Tego typu remont robiony na własną rękę może być nie tylko stresujący, ale też kosztowny.

Poziome i równe podłogi 

Tak, jak w przypadku ścian, należy sprawdzić, czy podłogi są równe. Powinny być poziome, przekonasz się o tym, mierząc je poziomicą, laserem i łatą.

Pochyłe balkony i parapety

Z kolei balkony i parapety powinny być lekko nachylone, by spływała z nich woda. Aby to sprawdzić, można ponownie użyć piłeczki. Parapety i posadzka nie powinny mieć też zarysowań. W przypadku, gdy deweloper je zniszczy, będzie musiał montować nowe parapety i zmieniać płytki.

Sprawne okna

W przypadku okien należy sprawdzić, czy nie mają zarysowań, czy domykają się, oraz czy klamka płynnie działa. Istotna jest także szczelność okien.

Odpowiednio osadzone drzwi

Sprawdź, czy drzwi są prawidłowo osadzone, czy nie zamykają się same po otwarciu. Do każdych drzwi powinieneś dostać od dewelopera zestaw kluczy. Drzwi wejściowe nie mogą być opuszczone (rysować o podłogę). Drzwi powinny być szczelne.

Elektryczność

Sprawdź, czy w gniazdkach działa prąd. Możesz zrobić to za pomocą ładowarki do telefonu lub próbnika. Sprawdź, czy działa ogrzewanie, rozkręć kaloryfery. Zwróć uwagę, czy nie są zarysowane.

Wentylacja

Piony wentylacyjne muszą zgadzać się z planami. Warto też zapalić świeczkę, by sprawdzić, w jakim kierunku będzie odprowadzany dym. Powinien uciekać w kierunku kratek wentylacyjnych.

Telewizja i internet

Przynajmniej w jednym pomieszczeniu powinny znajdować instalacje internetowe oraz telewizyjne.

Kanalizacja

Sprawdź, czy jest doprowadzona kanalizacja, a liczba sanitariatów zgadza się z projektem.

Nie musisz samodzielnie odbierać mieszkania, warto zlecić to inspektorowi, który profesjonalnie oceni stan lokalu. Istotna jest także pora odbioru lokalu. W świetle dziennym będą lepiej widoczne wszelkie usterki. Jeśli jednak decydujesz się na samodzielny odbiór, zabierz ze sobą miarkę, kątownik, poziomicę, kulkę lub piłeczkę oraz próbnik. Poświęć na to minimum dwie godziny.

 Wszystkie prawa zastrzeżone: OdbioryMieszkan.eu.

O autorze

https://www.odbiorymieszkan.eu/ | Więcej porad

Jako technik budowlany, od ponad 45 lat jestem związany ze sztuką budownictwa mieszkalnego oraz użytkowego dla Miasta Warszawy i nie tylko.
Swoje doświadczenie czerpię zarówno z ukończonych szkół jak i wieloletniej, bezcennej praktyki.
O budownictwie wiem wszystko, dlatego jeśli chcesz być spokojny o profesjonalny, rzetelny i na prawdę szczegółowy odbiór swoich „czterech ścian” – zapoznaj się z moją ofertą odbiorów mieszkań i odbioru domów oraz prowadzenia dziennika budowy i nadzoru budowlanego. Zapraszam!

SZYBKA WYCENA!