Odbiór mieszkania – sprawdzamy okna i drzwi

Zakup nowego mieszkania jest zawsze dużym przeżyciem. Nic dziwnego, w końcu to bardzo poważny wydatek i każdy chciałby, żeby pieniądze te były wydane najlepiej jak to możliwe. Z tego też względu niezwykle istotny jest odbiór techniczny mieszkania. W jego trakcie sprawdzane są poszczególne elementy lokalu, na przykład okna i drzwi. W jaki sposób weryfikowany jest ich stan techniczny?

Odbiór techniczny okien

Sprawdzając stan techniczny okien, należy zwrócić uwagę na dwa elementy – ramy oraz szyby. Jeżeli chodzi o pierwszy z nich, konieczne jest dokładne obejrzenie, czy nie występują rysy, pęknięcia, zacieki, ogniska korozji, czy też niepokojące zabrudzenia. Z kolei szyby należy oglądać z odległości około 2 metrów, kawałek po kawałku, aby móc dostrzec ewentualne rysy. Jeśli takie występują, trzeba sprawdzić, czy nie są to zabrudzenia, które da się w prosty sposób usunąć. Następnie należy spojrzeć na szyby z bliższej odległości pod różnymi kątami. Kolejnym etapem jest sprawdzenie połączeń skrzydeł z ramą. W tym celu trzeba przyłożyć dłoń i sprawdzić, czy pomiędzy tymi połączeniami nie występują przedmuchy, z kolei po otwarciu okna można sprawdzić, czy w ramie nie zalega gdzieś woda. Konieczne jest także sprawdzenie mechanizmu zamykania i uchylania okna, czy działa on w sposób prawidłowy. Co ważne, po pełnym otwarciu okno nie powinno zamykać się samoczynnie.

Oglądając okna, należy również zwrócić uwagę na parapety. W tym przypadku również konieczne jest zweryfikowanie, czy są one wolne od wszelkiego rodzaju zarysowań, ubytków, zacieków, odparzeń, odspojeń, oznak wilgoci oraz korozji. Poza tym zamontowane parapety powinny trzymać jednakowy poziom, a także cechować się jednakowym wysunięciem na całej długości względem ściany. Oprócz tego należy także sprawdzić, czy nie występują przedmuchy w miejscu łączenia parapetu ze ścianą.

Odbiór techniczny drzwi

Równie istotną uwagę podczas odbioru mieszkania należy przyłożyć do zamontowanych w lokalu drzwi. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne, w tym rysy, zadrapania, wgniecenia, ogniska korozji, a nawet zabrudzenia powinny wzbudzić niepokój. Ważne jest także, aby zamek działał w sposób prawidłowy, to znaczy klucz przekręcał się lekko, a zamknięcie było skuteczne. Co ważne, drzwi powinny zamontowane w taki sposób, aby nie ocierały o próg ani o ramę. Należy również dodać, że drzwi, które zostały maksymalnie otwarte, nie powinny zamykać się samoczynnie. Istotne są również wymiary. Otóż zgodnie z przepisami drzwi wejściowe nie mogą być węższe niż 0,9 m ani niższe niż 2 m, z kolei próg nie może być wyższy niż 2 cm. Jeśli zaś chodzi o drzwi wewnętrzne, ich minimalne wymiary to 0,8 m na 2 m. Nie powinny mieć one progu.

Dlaczego odbiór techniczny stolarki jest ważny?

Zgodnie z prawem, przed wydaniem nowo wybudowanego mieszkania nabywcy inwestor zobowiązany jest do dokonania odbioru technicznego lokalu. Jego celem jest zweryfikowanie stanu technicznego oraz wychwycenie ewentualnych usterek i wad, aby możliwe było ich usunięcie. W czasie odbioru domu lub segmentu od developera nabywca powinien więc zgłosić wszystkie niedociągnięcia, które budzą jego niepokój.

Odbiór techniczny mieszkania to procedura, przez którą musi przejść każdy nabywca nowego lokalu. Nie wszyscy jednak mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie dotyczące tego rodzaju czynności. Na szczęście odbiór można przeprowadzić z fachowcem, który zajmuje się tym profesjonalnie. Dzięki temu wykrycie wszelkich usterek jest łatwiejsze, a co za tym idzie, zmniejsza się ryzyko późniejszych kosztów związanych z ich usunięciem.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapraszam do czytania mojego poradnika i zawartych w nim informacji, jak np:

O autorze

https://www.odbiorymieszkan.eu/ | Więcej porad

Jako technik budowlany, od ponad 45 lat jestem związany ze sztuką budownictwa mieszkalnego oraz użytkowego dla Miasta Warszawy i nie tylko.
Swoje doświadczenie czerpię zarówno z ukończonych szkół jak i wieloletniej, bezcennej praktyki.
O budownictwie wiem wszystko, dlatego jeśli chcesz być spokojny o profesjonalny, rzetelny i na prawdę szczegółowy odbiór swoich „czterech ścian” – zapoznaj się z moją ofertą odbiorów mieszkań i odbioru domów oraz prowadzenia dziennika budowy i nadzoru budowlanego. Zapraszam!

SZYBKA WYCENA!