Odbiór domu z rynku wtórnego: czy warto?

Chwila zakupu nowego domu czy mieszkania to niezwykle ekscytujący moment w życiu, nawet jeśli decydujemy się na zakup nieruchomości “z drugiej ręki”. Nierzadko jesteśmy tak bardzo “zauroczeni” nowym domem i skupieni na pomysłach na jego aranżację, że nie zauważamy wad, które mogą nam uprzykrzyć jego eksploatację. Mniejszy problem, jeśli ukryte wady dotyczą defektów estetycznych, lub rzeczy, które łatwo można naprawić, jednak niekiedy w grę wchodzą błędy konstrukcyjne lub poważne uchybienia budowlane. Jak się przed nimi zabezpieczyć?

Odbiory domów z rynku wtórnego

Choć odbiór techniczny budynku kojarzy nam się głównie z nowymi konstrukcjami, oddawanymi do użytku przez dewelopera, to w rzeczywistości może z niego skorzystać każdy kupujący nieruchomość. Warto skorzystać z pomocy fachowca, ponieważ wiele niedociągnięć, usterek i błędów konstrukcyjnych nie jesteśmy w stanie zauważyć bez odpowiedniego doświadczenia i wykształcenia. Niektóre z nich nie dają o sobie znać od razu – niekiedy mijają lata, po których jest już zbyt późno na zgłoszenie reklamacji, czy ubieganie się o odszkodowanie za wady ukryte.

Odbiór techniczny nieruchomości z rynku wtórnego - czy warto?

Wykryte przez fachowców usterki mogą również stanowić podstawę do negocjacji ceny – sporządzony raport, wraz z kosztorysem to niepodważalny argument zmuszający do negocjacji. Jest to również cenna wytyczna dla zainteresowanych zakupem – pozwala na spokojnie określić, czy warto dalej interesować się daną nieruchomością, czy może koszt dostosowania jej do standardów przekracza ich możliwości finansowe.

Odbiory mieszkań – co jest sprawdzane?

Podstawowym elementem jest sprawdzenie dostępnej dokumentacji i jej porównanie ze stanem faktycznym – dotyczy to m.in. metrażu mieszkania czy domu. Kolejnym kroki jest już czysto techniczne odbieranie nieruchomości – ocenie podlegają istotne elementy, m.in. jak:

  • termoizolacja – nierzadko okazuje się, że wymaga przeróbek lub nawet wykonania od nowa, na skutek złego wykonania,
  • stolarka okienna i drzwiowa – stare, uszkodzone, bądź źle zainstalowane okna z pewnością będą sporym obciążeniem finansowym dla przyszłego właściciela,
  • ściany i podłogi – krzywe lub pozbawione właściwego kąta będą przysparzały problemów, nie tylko podczas montowania mebli, ale również w codziennej eksploatacji,
  • stan całego budynku – zwłaszcza jeśli planujemy kupić mieszkanie. Może być ono w ładnym stanie (np. po remoncie), ale sam budynek może nadawać się do remontu lub nawet wyburzenia w niedalekiej perspektywie,
  • fundamenty i dach – to z kolei zwłaszcza zainteresuje kupujących dom. Z pozoru niewidoczne elementy mogą przysporzyć sporych kłopotów.

Czy warto skorzystać z odbioru na rynku wtórnym?

Wiele osób przed skorzystaniem z pomocy specjalisty od odbiorów technicznych powstrzymuje niechęć do wydawania kolejnych środków. Jednak taki wydatek jest niewielki w porównaniu ze spokojem, jakim się okaże zamieszkanie w dobrym i sprawdzonym domu. Dlatego przed podjęciem ostateczne decyzji zalecamy skorzystanie z odbioru technicznego budynku.

 Wszystkie prawa zastrzeżone: OdbioryMieszkan.eu.

O autorze

https://www.odbiorymieszkan.eu/ | Więcej porad

Jako technik budowlany, od ponad 45 lat jestem związany ze sztuką budownictwa mieszkalnego oraz użytkowego dla Miasta Warszawy i nie tylko.
Swoje doświadczenie czerpię zarówno z ukończonych szkół jak i wieloletniej, bezcennej praktyki.
O budownictwie wiem wszystko, dlatego jeśli chcesz być spokojny o profesjonalny, rzetelny i na prawdę szczegółowy odbiór swoich „czterech ścian” – zapoznaj się z moją ofertą odbiorów mieszkań i odbioru domów oraz prowadzenia dziennika budowy i nadzoru budowlanego. Zapraszam!

SZYBKA WYCENA!