Odbiór mieszkania – sprawdzamy podłogi, progi i grzejniki

Podczas odbioru mieszkania liczba ważnych elementów, które musimy sprawdzić przyprawia o zawrót głowy. Niestety tylko usterki wskazane w protokole zdawczo-odbiorczym zostaną uwzględnione i ich naprawą zajmie się deweloper. Dlatego ważne jest, aby nic nie umknęło naszej uwadze. Jeśli czujemy się słabo w tematach technicznych warto zatrudnić specjalistę, który wykonuje odbiory mieszkań zawodowo. Dzięki temu mamy pewność, że ewentualne błędy wykonane podczas budowy bloku zostaną wykryte i naprawione w jak najszybszym terminie przez sprzedawcę mieszkania. Zatrudnieni przez nas fachowcy posiadają odpowiednie doświadczenie oraz niezbędny sprzęt pomiarowy, gdyż obecnie technologia jest nieodłącznie związana z pracą inspektora budowlanego. Mimo wszystko już podczas pierwszych wizyt na budowie wymarzonego „m” możemy sami zwrócić uwagę na pewne szczegóły. Jak najszybsze zauważenie błędów budowlanych już w fazie prac pozwala zmniejszyć czas ich poprawek. W związku z tym oto lista elementów mieszkania, które należy sprawdzać na bieżąco.

Czy ten progi są dobrze zamontowane ?

Mało kto zadaje sobie takie pytanie podczas sprawdzenia mieszkania pod kątem spełniania norm. W codziennym życiu przecież nikt nie zwraca uwagi na taki element jakim jest próg. Wiele osób uważa najczęściej go za zbędną barierę architektoniczną, które występują gdyż wymaga tego technologia. Przecież przez niego łatwo się potknąć i zrobić sobie krzywdę, szczególnie gdy w krwi skaczą procenty. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze od strony estetycznej, gdy progi zostały krzywo zamontowane jest to bardzo widoczne, ponieważ najczęściej występują w kolorze tylko zbliżonym lub innym niż drzwi . Ponadto próg spełnia role uszczelniacza. W sytuacji błędnego montażu mamy do czynienia z tworzeniem tzw. mostka cieplnego. W obecnych czasach, gdy koszty mediów z każdym rokiem rosną zwracamy uwagę na efektywność ogrzewania. Krzywizna progu sprawi, że ciepło z mieszkania będzie uciekało na zewnątrz pomieszczenia, co przełoży się na późniejsze zwiększone rachunki. Warto też sprawdzić próg drzwi zewnętrznych, który w sytuacji zbyt niskiego osadzenia będzie wpuszczał do naszego mieszkania wodę.

Sprawdzamy, czy podłogi są poziome i równe

Przed podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego warto sprawdzić podłogi. Przy kładzeniu podłóg popełnianych jest często wiele błędów. Obecnie nanoszone one są głównie mechanicznie i szybko ze względu na koszty. W tym przypadku dochodzi często do kiepskiego ich wykonania. Jeśli coś nie zostanie dostrzeżone będziemy mieli później problem z położeniem płytek, gdyż tu warstwa kleju może być za duża i będzie należało wylać dodatkową warstwę posadzki. Przy panelach lub drewnianych elementach kładzionych na podłogę nie będziemy w stanie tego wyrównać bez kucia wcześniejszej warstwy wylanego betonu. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem do sprawdzenia podłogi pod kątem odpowiedniego nachylenia jest laser oraz poziomica. Dzięki temu sprawdzimy również odpowiednie nachylenia na balkonie, którego posadzka powinna mieć spadek w stronę balustrady, a nie drzwi balkonowych. Zweryfikujmy również, czy wylana podłoga nie jest zbyt nisko i posiada odpowiednią izolację wodną oraz akustyczną. Tylko tak będziemy cieszyli się z komfortu użytkowania naszego mieszkania.

Kontrola instalacji grzewczej podczas odbioru

Komfort termiczny sprawia, że do takiego mieszkania chcemy wracać po ciężkim dniu w pracy. W sytuacji, gdy działa on wydajnie nasze koszty ogrzewania uwzględniając wcześniej poprawnie zamontowane progi oraz wylane podłogi stoją na relatywnie niskim poziomie. Przy odbiorze mieszkania należy sprawdzić jakość zamontowanych grzejników, gdyż jest to element obowiązkowy przy stanie deweloperskim. Warto również później skorzystać z zewnętrznych usług hydraulika, który sprawdzi szczelność całej instalacji. W sytuacji gdy zauważymy takie wycieki już po pracach wykończeniowych z najlepszego punktu widzenia będzie to tylko powodować kucia w naszym mieszkaniu. Gorzej jeśli wyjedziemy na wakacje lub nieszczelność spowoduje zalanie sąsiada. W tym zakresie nie warto oszczędzać, dlatego zatrudnijmy ekipę zajmującą się tematem odbioru mieszkań kompleksowo, aby cieszyć się naszym mieszkaniem przez wiele lat.

 

Potrzebujesz pomocy przy profesjonalnym i rzetelnym odbiorze domu lub mieszkania? Skontaktuj się ze mną!

O autorze

https://www.odbiorymieszkan.eu/ | Więcej porad

Jako technik budowlany, od ponad 45 lat jestem związany ze sztuką budownictwa mieszkalnego oraz użytkowego dla Miasta Warszawy i nie tylko.
Swoje doświadczenie czerpię zarówno z ukończonych szkół jak i wieloletniej, bezcennej praktyki.
O budownictwie wiem wszystko, dlatego jeśli chcesz być spokojny o profesjonalny, rzetelny i na prawdę szczegółowy odbiór swoich „czterech ścian” – zapoznaj się z moją ofertą odbiorów mieszkań i odbioru domów oraz prowadzenia dziennika budowy i nadzoru budowlanego. Zapraszam!

SZYBKA WYCENA!