Odbiór mieszkania – sprawdzamy wszystkie instalacje

W trakcie odbioru mieszkania z rynku pierwotnego jednym z jego elementów jest sprawdzenie wszystkich instalacji. Ale zanim przystąpi się do tego procesu, warto wrócić do umowy z deweloperem i sprawdzić dokładnie zapisy znajdujące się w jej treści. To one tworzą sytuację wyjściową do egzekwowania obietnic i one też będą stanowić odniesienie do wszelkich reklamacji, nie tylko w zakresie instalacji.

Sprawdzanie instalacji podczas odbioru mieszkania

Gdy deweloper schodzi z palcu budowy, przychodzi czas na zweryfikowanie jego pracy i odbiór mieszkania, a podczas tego procesu należy sprawdzić między innymi:

Sprawdzeniu ogólnego stanu technicznego pomieszczeń oraz sprawdzeniu funkcjonowania instalacji jest na tym etapie bardzo ważne. Przyszły użytkownik mieszkania może to zrobić zbyt powierzchownie, co może wpłynąć negatywnie na komfort pobytu w przyszłości – dlatego najlepiej skorzystaj z usługi inspektora budowlanego (np. Warszawie).

Dla użytkownika ważną kwestią będzie informacja, która z pewnością znajduje się w umowie, czy obowiązkiem dewelopera było rozprowadzenie instalacji całościowe, czy tylko do pewnego momentu, a reszta należy do inwestora.

Sprawdzamy instalację elektryczną podczas odbioru

Instalacja elektryczna to nie tylko doprowadzenie prądu do mieszkania, ale też właściwe rozmieszczenie gniazd elektrycznych. To one w przyszłości, w dużym stopniu, zadecydują o komforcie mieszkania. Decyzje o rozmieszczeniu punktów podejmuje się znacznie wcześniej, wcześniej niż powstanie doświadczenie co do trafności decyzji. Dlatego do tego tematu należy podejść bardzo drobiazgowo i analitycznie. Wszelkie przedłużacze czy rozgałęzienia rzadko kiedy dodają estetyki pomieszczeniom.

W trakcie odbioru należy sprawdzić nie tylko ilość i rozmieszczenie punktów, ale ich zgodność z projektem i rzutem instalacji. Warto zweryfikować również wysokość ich umieszczenia, co będzie miało mniejsze znaczenie np. w salonie czy sypialni, ale już ogromne w kuchni i łazience. Kolejnym elementem weryfikacji instalacji elektrycznej jest skrzynka mieszkaniowa, zawierająca wszystkie bezpieczniki. Skrzynka powinna zostać zamontowana w taki sposób, by był do niej wolny dostęp, bez przeszkód w postaci np. mebli, ale też na takiej wysokości, by nie dosięgły do niej dzieci. Każdy z obwodów musi zostać starannie opisany, tak by w przyszłości łatwo było przyporządkować dany obwód do konkretnego gniazda. Jeżeli jest to możliwe, należy również sprawdzić napięcie instalacji elektrycznej.

Sprawdzamy instalację gazową i wodno-kanalizacyjną

To co można zweryfikować na tym etapie montażu to wyprowadzenie pionów instalacji wodno-kanalizacyjnej i ich zgodność z projektem oraz miejsca podłączenia baterii. W trakcie odbioru warto sprawdzić średnicę rur odprowadzających ścieki oraz odległość instalacji od systemu elektrycznego.

Przegląd instalacji gazowej natomiast, w ramach działań inwestora, jest bardzo powierzchowny, ponieważ instalacja gazowa chroniona jest szeregiem obowiązków, spoczywających zarówno na deweloperze jak i inwestorze. Do weryfikacji systemu niezbędne są specjalne zezwolenia i kontrola osób specjalizujących się tym obszarze. Inspektor może jedynie sprawdzić przyłącze gazowe.

Sprawdzamy wentylację mieszkania podczas odbioru

System wentylacji składa się z systemu wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej i czasami rekuperacyjnej. Tu należy sprawdzić obecność nawiewników regulujących temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach oraz obecność kratek wywiewnych. W przypadku wentylacji rekuperacyjnej samodzielne sprawdzenie systemu przez inwestora jest jeszcze bardziej ograniczone. Poprawnie wykonana instalacja wentylacyjna to nie tylko komfort ale też i zdrowie przyszłych lokatorów. Wszelkie niedoróbki lub błędy konstrukcyjne w tej dziedzinie zaś są bardzo trudne i kosztowne w modyfikacji lub naprawie.

 

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu wiesz, że odbiór mieszkania samodzielnie będzie trudny i ryzykowny – skontaktuj się ze mną. Odbieram mieszkania w Warszawie i okolicach, robię również odbiory domów w Warszawie – zarówno z rynku wtórnego jak i pierwotnego. Posiadam wiele lat doświadczenia – zapraszam!

 

Najpopularniejsze błędy w instalacjach elektrycznych – o tym przeczytasz również w moim poradniku.

O autorze

https://www.odbiorymieszkan.eu/ | Więcej porad

Jako technik budowlany, od ponad 45 lat jestem związany ze sztuką budownictwa mieszkalnego oraz użytkowego dla Miasta Warszawy i nie tylko.
Swoje doświadczenie czerpię zarówno z ukończonych szkół jak i wieloletniej, bezcennej praktyki.
O budownictwie wiem wszystko, dlatego jeśli chcesz być spokojny o profesjonalny, rzetelny i na prawdę szczegółowy odbiór swoich „czterech ścian” – zapoznaj się z moją ofertą odbiorów mieszkań i odbioru domów oraz prowadzenia dziennika budowy i nadzoru budowlanego. Zapraszam!

SZYBKA WYCENA!