W trakcie odbioru mieszkania z rynku pierwotnego jednym z jego elementów jest sprawdzenie wszystkich instalacji. Ale zanim przystąpi się do tego procesu, warto wrócić do umowy z deweloperem i sprawdzić dokładnie zapisy znajdujące się w jej treści. To one tworzą sytuację wyjściową do egzekwowania obietnic i one też będą stanowić odniesienie do wszelkich reklamacji, nie tylko w zakresie instalacji.
Sprawdzanie instalacji podczas odbioru mieszkania
Gdy deweloper schodzi z palcu budowy, przychodzi czas na zweryfikowanie jego pracy i odbiór mieszkania, a podczas tego procesu należy sprawdzić między innymi:
- szczegółowe wymiary pomieszczeń
- krzywiznę ścian i jakość tynków
- instalację elektryczną
- instalację wodną i kanalizacyjną
- wentylację
- drzwi, okna, parapety
- podłogi i posadzki
- balkon, taras
- grzejniki i system CO
- ewentualne osłony okienne
- piwnicę, garaż lub komórkę
- wszelkie dodatkowe elementy zabudowy lokalu
- wilgotność ścian i podłóg (miernikiem wilgotności)
Sprawdzeniu ogólnego stanu technicznego pomieszczeń oraz sprawdzeniu funkcjonowania instalacji jest na tym etapie bardzo ważne. Przyszły użytkownik mieszkania może to zrobić zbyt powierzchownie, co może wpłynąć negatywnie na komfort pobytu w przyszłości – dlatego najlepiej skorzystaj z usługi inspektora budowlanego (np. Warszawie).
Dla użytkownika ważną kwestią będzie informacja, która z pewnością znajduje się w umowie, czy obowiązkiem dewelopera było rozprowadzenie instalacji całościowe, czy tylko do pewnego momentu, a reszta należy do inwestora.
Sprawdzamy instalację elektryczną podczas odbioru
Instalacja elektryczna to nie tylko doprowadzenie prądu do mieszkania, ale też właściwe rozmieszczenie gniazd elektrycznych. To one w przyszłości, w dużym stopniu, zadecydują o komforcie mieszkania. Decyzje o rozmieszczeniu punktów podejmuje się znacznie wcześniej, wcześniej niż powstanie doświadczenie co do trafności decyzji. Dlatego do tego tematu należy podejść bardzo drobiazgowo i analitycznie. Wszelkie przedłużacze czy rozgałęzienia rzadko kiedy dodają estetyki pomieszczeniom.
W trakcie odbioru należy sprawdzić nie tylko ilość i rozmieszczenie punktów, ale ich zgodność z projektem i rzutem instalacji. Warto zweryfikować również wysokość ich umieszczenia, co będzie miało mniejsze znaczenie np. w salonie czy sypialni, ale już ogromne w kuchni i łazience. Kolejnym elementem weryfikacji instalacji elektrycznej jest skrzynka mieszkaniowa, zawierająca wszystkie bezpieczniki. Skrzynka powinna zostać zamontowana w taki sposób, by był do niej wolny dostęp, bez przeszkód w postaci np. mebli, ale też na takiej wysokości, by nie dosięgły do niej dzieci. Każdy z obwodów musi zostać starannie opisany, tak by w przyszłości łatwo było przyporządkować dany obwód do konkretnego gniazda. Jeżeli jest to możliwe, należy również sprawdzić napięcie instalacji elektrycznej.
Sprawdzamy instalację gazową i wodno-kanalizacyjną
To co można zweryfikować na tym etapie montażu to wyprowadzenie pionów instalacji wodno-kanalizacyjnej i ich zgodność z projektem oraz miejsca podłączenia baterii. W trakcie odbioru warto sprawdzić średnicę rur odprowadzających ścieki oraz odległość instalacji od systemu elektrycznego.
Przegląd instalacji gazowej natomiast, w ramach działań inwestora, jest bardzo powierzchowny, ponieważ instalacja gazowa chroniona jest szeregiem obowiązków, spoczywających zarówno na deweloperze jak i inwestorze. Do weryfikacji systemu niezbędne są specjalne zezwolenia i kontrola osób specjalizujących się tym obszarze. Inspektor może jedynie sprawdzić przyłącze gazowe.
Sprawdzamy wentylację mieszkania podczas odbioru
System wentylacji składa się z systemu wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej i czasami rekuperacyjnej. Tu należy sprawdzić obecność nawiewników regulujących temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach oraz obecność kratek wywiewnych. W przypadku wentylacji rekuperacyjnej samodzielne sprawdzenie systemu przez inwestora jest jeszcze bardziej ograniczone. Poprawnie wykonana instalacja wentylacyjna to nie tylko komfort ale też i zdrowie przyszłych lokatorów. Wszelkie niedoróbki lub błędy konstrukcyjne w tej dziedzinie zaś są bardzo trudne i kosztowne w modyfikacji lub naprawie.
Jeśli po przeczytaniu tego tekstu wiesz, że odbiór mieszkania samodzielnie będzie trudny i ryzykowny – skontaktuj się ze mną. Odbieram mieszkania w Warszawie i okolicach, robię również odbiory domów w Warszawie – zarówno z rynku wtórnego jak i pierwotnego. Posiadam wiele lat doświadczenia – zapraszam!
Najpopularniejsze błędy w instalacjach elektrycznych – o tym przeczytasz również w moim poradniku.
O autorze
Jako technik budowlany, od ponad 45 lat jestem związany ze sztuką budownictwa mieszkalnego oraz użytkowego dla Miasta Warszawy i nie tylko.
Swoje doświadczenie czerpię zarówno z ukończonych szkół jak i wieloletniej, bezcennej praktyki.
O budownictwie wiem wszystko, dlatego jeśli chcesz być spokojny o profesjonalny, rzetelny i na prawdę szczegółowy odbiór swoich „czterech ścian” – zapoznaj się z moją ofertą odbiorów mieszkań i odbioru domów oraz prowadzenia dziennika budowy i nadzoru budowlanego. Zapraszam!